Белиз – подводния рай
В Белиз се намира втората най-голяма в света система от коралови рифове. Тя е очертана от дълги плажове с бял пясък, където природата е все още недокосната от човека. Бариерният риф на Белиз е едно от най-примамливите места за гмурците, но все още няма онази слава, която заслужава.
Това са 300 км с корали, където животът има свои собствени закони, а малцина се дръзнали да го безпокоят. Годишно тук идват около 260 хиляди туристи, но подводната екосистема е непроменена. Гмуркането предизвиква възхищение и радост, които не могат да се сравнят с тези от други гледки.
Под водната повърхност има седем резервата, 450 плитчини и три атола с повече от 100 вида корали и 500 вида риби. Само 10% от видовете корали са разкрити, което означава, че можете да се докоснете до непознати същества.
Тези места се считат за едни от най-хубавите за гмуркане. Те се дължат на системата от варовикови пещери още от Ледената епоха.
Ще ви е нужен един ден за „Голямата синя дупка“, но не пропускайте възможността да я видите. Тя се намира близо до „Рифа на фара“ и има кръгла форма, ширина от повече от 300 м и дълбочина от 400 м. Част от бариерната риф система, Великата синя дупка лежи приблизително на 100 км от сушата на град Белиз. Голяма, с почти перфектна кръгла форма, напречно почти четвърт миля (0.4 км), тя е една от най-поразителните места за гмуркане из цялата планета. Водата е дълбока 145м и точно дълбочината дава плътния син цвят, който кара такива образувания по цял свят да бъдат наричани „сини дупки”.
Резерватът „Хол Чан“ е прочут със своята „Алея на перките на акули“. Това е пясъчна плитчина в рифовете, където традиционно се събират акули и скатове. Освен срещите с тях, можете да се радвате на всички възможни морски спортове, което ще събуди сетивата ви за нов живот.
Източник: http://www.millionaire.bg