Детските музеи – една непозната атракция
Няма защо да се чувствате неудобно, ако понятието Детски музеи не ви е известно. На много хора не е. Но ако у нас детските музеи са една непозната атракция, то в развитите страни те са интегрална част от образователния процес на подрастващите.

За разлика от всички останали музеи, в които посетителите нямат право да докосват артефактите, в детските музеи именно децата създават голяма част от колекциите. А много от експонатите, които можете да видите в популярните музеи, тук имат копия, които могат да бъдат държани от детската ръка. Защото детските музеи целят да докажат, че действието може да бъде колкото образователно, толкова и поучително, особено в ранните години от живота.
Но детските музеи не са просто игрални площадки за забавление на малчуганите. Освен възможността да развиват двигателните си умения, да играят въображаеми и креативни игри и да общуват помежду си, децата получават много повече. Детските музеи предлагат едно съвсем различно изживяване за сетивата, изпълнено със звуци, образи, тактически ходове и логическа мисъл. Позволяват им да влязат в ролята на родители, учители, лекари, изследователи и творци. Показват им всеобхватността и красотата на значимите неща в живота.

Първият детски музей в САЩ и в света е основан през 1899 г. в известния нюйоркски квартал Бруклин. Освен, че е разположен в многоетажна подземна галерия в жилищна зона, след генерална реставрация през 2008 г., той става и първият „Зелен музей“ (т.е устойчив музей; колекциите се използват за организиране на изложби, събития, учебни курсове и образвателни програми, запознаващи обществото с околната среда) в Ню Йорк. Експозиционното богатство на Детския музей в Бруклин проследява както историческото развитие на институцията, така и промените в образователните нужди на децата, под въздействие на времето и променящата се среда – как природните науки в живота на децата, отгледани в градска действителност, отстъпват място на технологичното и културно образоване.

До 2007 г. на територията на САЩ са основани над 200 детски музеи. Дейността и благотворното им влияние върху интелекта на подрастващите се оказват толкова ефективни, че тази практика се пренася и в другите части на света. Макар и създадени в последните десетилетия на XX в. много от тях са копие на американските им събратя. Бостънският детски музей (от 1913 г.), например, вдъхновява Брюксел (през 1978 г) и Манила (през 1994 г.). През 1982 г. е основан Детският музей в Каракас, който е първият такъв в Латинска Америка. През 1992 г. Врати отваря и първият детски музей в Обединеното кралство – този в Халифакс.
Безспорно един от най-интересните детски музей в Европа е Интерактивният музей на играчките ZOOM във Виена . Основан през 1994 г. като част от музейния комплекс Museums Quartier, детският музей ZOOM трябва да бъде задължителна спирка в туристическата ви програма, ако имате дете. Със сигурност това ще стане любимото място, защото цялото внимание е насочено към подрастващата аудитория. На разположение на по-големите деца е мултимедийна лаборатория с достъп до всевъзможна аудиовизуална техника, а за най-малките е предвиден разделът „Океан“, в който заедно с родителите си играят и опознават чудесата на морското дъно. Освен това всички деца могат да се включат в тематични изложби и работни групи за творчески изяви, да опознаят законите на физиката, механиката и природата. Детският музей ZOOM е един своеобразен детски свят, в които и възрастният човек пада в плен на занимателното изкуство.

Оказва се, че популярността на детските музеи постепенно започва да навлиза и в България. Първият специализиран Детски музей отвори врати през септември 2010 г. като част от Регионалния исторически музей в Благоевград. Там малчугани на възраст от 3- до 12-годишна възраст правят археологически разкопки и реставрират копия на праисторически керамични съдове, наблюдават и изучават всевъзможни птици и животни, запознават се с бита по българските земи още в най-древни времена. Макар все още да няма отделно обособени сгради като детски музеи, американската методика за образоване чрез игри, все повече се популяризира и сред родните културни институции. Което ни дава надежда да вярваме, че скоро те ще обединят усилия за създаване на истински Детски музеи в българските градове.
Източник: http://relax.rozali.com