Видове пътнически визи
Гражданите на страните от ЕС може да имат правото да пътуват свободно в рамките на тази зона, но това не означава, че нуждата от виза при определени обстоятелства отпада. Запознайте се с видовете пътнически визи, особено ако пътувате извън ЕС.

Виза се нарича пътнически документ, който позволява пребиваване и / или работа на територията на дадена държава за определен период от време. Визата обикновено бива щампована на вътрешната страница на международния паспорт, но може да бъде издавана и като отделен документ.
В зависимост от целта и времето на престой, съществуват няколко основни типа пътнически визи, които се издават от посолствата на съответните държави или ауторизираните за тази дейност институции. В случай, че ви предстои пътуване в чужбина с каквото и да е цел, проучете много добре изискванията за достъп до територията й (според целта ви на пътуване), тъй като някои страни изискват виза за всеки чуждестранен гражданин, други имат специални споразумения с определени държави, а трети са наложили ограничения само при конкретни изключения.
Пример за последното е т.нар реципрочна визова политика, при която дадена държава изисква виза от всички чужденци, чиито държави изискват виза за нейнините граждани. Този тип взаимоотношения се прилагат от САЩ, Бразилия, Русия и Европейския съюз. В същото време, обратното правило не е вярно – а именно, че никоя държава не поставя визови изисквания срещу чуждестранните граждани, чиито страни, не изискват виза от нейните граждани.

Ако се чувствате объркани, най-добре помислете внимателно върху целта на вашето пътуване, за предвидената дейност по време на престоя и за маршрута, който ви предстои да изминете до там. А след това прочетете информация за основните видове пътнически визи, които се издават от съответните служби. Ето по-голяма част от тях.
Видове пътнически визи
Транзитна виза – дава право на пътуващия да премине през територията на дадена държава, за да стигне до трета дестинация. Позволеното време за престой в транзитната държава е между 1 и 10 дни в зависимост от площта и обстоятелствата на определения маршрут.

Работна виза – позволява пребиваване и работа на територията на страната и обикновено се изисква съдействието на работодателя като гарант. Този тип виза се издава по-трудно, но позволява по-продължителен престой.
Бизнес виза – издава се за извършване на търговска дейност на територията на страната. В повечето случаи изключва право на постоянна трудова заетост и се комбинира с работна виза.
Виза за работна почивка – позволява временна работа по време на почивка. Обикновено се издава на младежи, граждани на страни с двустранни споразумения с държавата, за която заминават.
Учебна (студентска) виза – позволява пребиваване в страната при прием във висше учебно заведение, но налага определени ограничения в правата за работа (в зависимост от споразуменията с държавата, от която идва студентът). В някои държави обаче, освен учебна виза се налага издаването и на друг тип виза (например туристическа).
Входна виза – изисква се от летищните или пристанищните власти за влизане на територията на стараната.

Брачна виза – обикновено се издава при предстоящо сключване на брак между лица с различна националност. Тя дава право на единия партньор да прекара определен период от време в страната на другия, като междувременно те сключат църквоен или граждански брак. За целта обаче се провеждат множество проверки и се изискват доказателства за реална връзка между двамата.
Пътническите визи се различават и по броя влизания, на които има право гражданинът след първоначалното издаване на документа. Някои визи са еднократни, т.е правата им бива анулирани веднага след напускане на страната (възможно е обаче издаване на специални разрешителни, които отменят анулацията). Други визи са с двойно или многкратно ползване, което позволява съответния брой влизания след първоначално напускане на държавата.
Е, налагало ли ви се е някога да ползвате пътническа виза? А каква?
Източник: http://relax.rozali.com