Кипър и кипренето

Ако човек се спъне в нещо в Кипър, то ще е някаква историческа забележителност и то отпреди поне десетина века, иначе не се брои.
Най-голямата е Заливът на Афродита – мястото, на което богинята се е родила, излизайки от морската пяна. Дотам се стига по неколкометров тесен тунел под магистралата и се излиза на покрит с плоски бели камъчета бряг.
Традицията повелява влюбените двойки непременно да подредят от малките камъчета символа на сърце и началните букви на имената си. Така че – бъдете подготвени, ако сте в тази категория.
Едва след като си се снимал на фона на потопените в морето скали, се разбира, че богинята е излязла на мястото векове преди въпросните скали да се появят на мястото и да го отличат от бреговата ивица на километри вляво и вдясно.

За тези скали се разказва друга история – те са запокитени в морето от местния легендарен герой Тиганис, помолен от любимата си царица да спаси царството от арабските нашественици. Героят свършил работа като взел скалите от най-високата планина в Кипър, хвърлил ги срещу вражеските кораби и ги прогонил. Съвременният физикохимичен анализ пък сочел, че скалите действително са с произход от планината Тродос в центъра на острова и на десетки километри от брега.
Най-големият се нарича Petrou tou Romiou – Камъкът на гърка, задължително място за снимка на всеки турист.
От легендата за Афродита идва и обяснението за една българска дума, чийто корен е името на острова – кипра наричаме момиче, което „се кипри“, разкрасява се по примера на богинята на красотата и плодородието.
Впрочем, легендата за Афродита се е продавала много добре и векове преди новата ера. За празниците в нейна чест тук са пристигали натоварени със стока кораби от целия свят (наричан от елините с обобщаващото „Индия“), за да ги обменят за тукашните нарове – натъпканият със зрънца плод е символ на плодородието и на самата Афродита.
Богатата и тачена в Кипър история извира действително от всеки камък, който ще разкаже или за елинистичната епоха и финикийците, или за ранното християнство, за арабското и венецианското владичество, за османския период. В Ларнака например е роден самият Демокрит, а е починал св. Лазар – гробът му е в една от централните базилики. В крепостта на Лимасол самият Ричард Лъвското сърце се е оженил за Беренгария Наварска. Света Елена пък донесла на острова първата котка и така до днес животното е силно тачено тук.
Впечатляващо, нали? Всеки уважаващ себе си току изскочил от пръстта вампир би преглътнал с неудобство толкова много история…
Кварталът на богатите
Той се намира в западнокипърския град Пафос. Става дума за отлично запазени римски мозайки, които се намират в намерено случайно от земеделец селище от 2-4 век на новата ера.
Археологическата находка, която все още не е разкрита докрай, включва резиденцията на римския наместник, домове на богати граждани, бани, вили и култови светилища. Една от сградите, разпозната от археолозите като чакалня пред администрацията, е снабдена с басейн за молителите, които очаквали чиновникът да ги приеме.

Преди години посетителите били допускани свободно да стъпват върху мозайките. Някои „чоплели“ камъчета за спомен, други ги пръскали с течност, за да стане снимката им по-контрастна. Сега туристите минават по издигната на метър от земята дървена конструкция.
Законите на Кипър определят, че всичко, намерено на дълбочина до 70 см в земята, е притежание на собственика на парцела, а по-дълбоките находките принадлежат на държавата, пояснява екскурзоводът. И понеже населението на страната е малко над 1 млн. души и нищо не може да остане скрито-покрито, хората предпочитали да обявяват намереното пред държавата, вместо да си създават неприятности.
Добре е предварително туристът да с е зареди с малко повече информация или да си припомни старогръцките митове и легенди, за да разчете „комикса“ на ранносредновековните образослагатели – за драмата на сестрите Сцила и Харибда, за привързаността между Кастор и Полукс, за любовта на Нарцис към себе си.
На село
Освен по морския бряг си заслужава човек да мръдне няколко километра във вътрешността на острова и да посети малките селца и къщи за гости, особено ако иска да се сблъска с „битовото“. То е различно от у нас – двестагодишните къщи са иззидани от местен варовик, дограмата е яркосиня, чергите са нашарени с чужди цветове. Олеандрите, които тук отглеждаме в саксии, там растат като бурени, а портокаловите дръвчета заместват ябълковите.

Тохни – на двайсетина километра от Ларнака и на 10 минути път с кола от плажа. Издяланите от камък къщи застъпват покривите си на етажи по склоновете на стръмна урва, а в далечината проблясва морето. Според справочниците името на селото вероятно произлиза от думата techni, тоест изкуство – ваятелското изкуството на местните хора. За да привлекат туристите, те предлагат колоездене, езда, строят пред къщите си малки басейни.
Св. св. Константин и Елена са покровителите на Тохни. Човек, попаднал по волята на случая тук именно на 21 май, още от преди обяд ще се потопи в атмосферата на празника – с множеството сергии по централната улица, затрупани с нужни и ненужни стоки. Кърпи, джапанки, одеала, домашни потреби, бельо, но и локум, всевъзможни ядки, плодове. Една баба сръчно разточва направо пред очите ви тънки кори, реже ги на идеални квадрати, запечатва вътре като в пощенски плик резени от местното козе сирене халуми, пържи ги в сгорещено олио – моля заповядайте.
Да ви е сладко
Нарове, портокали, десертното грозде султанина, вездесъщото халуми, пъстрата кипърска салата, морските дарове и прясната риба са част от угощенията.
Обикновено храненето започва със салата – сервира се в големи дървени или метални купи смес – маруля, домати, понякога зеле, кубчета сирене ( то не съответствало на кипърската традиция, но го слагат, за да не се разочароват туристите, които го очакват), маслини. Понякога подправена с джоджен, друг път – с листа от целина или друга тайнствена трева. Към салатата се сервира „мезе“ – думата е същата като на български език. В малки продълговати чинийки се изнасят – тахан паста, тарама хайвер, нещо, подобно на кьопоолу, кубчета мариновано червено цвекло, сух таратор (наименованията са приблизителни), филийки от местното козе сирене халуми на скара и други мезета, чийто аналог липсва в България.

С напредването на времето, прекарано на масата, чиниите започват да стават по-големи. Щом се опразнят съдовете с мезетата, се поднасят морски дарове – отново няколко плата за цялата компания, после скарата – кюфтета, наденички, пилешки и свински шишчета. Накрая са десертите – плодове, бяло сладко и чаша гъсто – кипърско, кафе.
Източник: http://www.dnevnik.bg
EEEHHH DOBRE SI SE POSTARAL DA OPISHESH KIPYR NO ZASHTO NE POIASNISH I OTNOSHENIETO NA KIPYRCITE SPRIAMO BYLGARITE ….. E DANO SA TI PLATILI DOBRE ZA GLUPOSTITE NAPISANI